TriSolar

Lampy solarne - jak rozświetlić noc energią ze słońca ?

Oświetlenie solarne (lampy PV) to doskonałe rozwiązanie, które w porównaniu z tradycyjnym oświetleniem ulicznym pozwala zminimalizować rachunki za energię elektryczną. Podstawową zaletą oświetlenia tego typu jest możliwość uruchomienia lampy już pierwszego dnia po montażu, co często nie jest możliwe w przypadku tradycyjnych lamp. Oświetlenie solarne oraz lampy hybrydowe są szczególnie chętnie stosowane w miejscach gdzie nie ma możliwości podłączenia ich do sieci energetycznej, ale również w często uczęszczanych miejscach typu: boiska sportowe, alejki parkowe, place zabaw dla dzieci, przystanki autobusowe, parkingi, przejścia dla pieszych, szkoły itp.

Przeszkody w korzystaniu z lamp solarnych – Właściwie jedyną przeszkodą uniemożliwiającą korzystanie z lamp solarnych jest brak odkrytego terenu od południowej strony, natomiast w przypadku lamp hybrydowych wyposażonych dodatkowo w turbinę wiatrową dodatkowym utrudnieniem jest również obecność wysokich budynków, drzew i innych wysokich elementów w pobliżu lampy itp. Uwzględniając te przeszkody, które często da się „obejść” lampy solarne powinny spisać się właściwie w każdym miejscu a ich czas działania zależy wyłącznie od wykorzystanych podzespołów.

Parametry lamp solarnych – Odpowiednio skonfigurowana lampa solarna zapewni nam nawet 10-12 h czas świecenia w nocy. Wydaje się, że głównym problemem w doborze lamp jest zapewnienie im wystarczającej ilości promieni słonecznych do naładowania akumulatora w okresie zimowym. Problem zbyt krótkiego świecenia lamp w tych warunkach rozwiązuje się najczęściej wykorzystując lampy ze sterownikiem zmniejszającym moc świecenia oprawy LED lub lampy dwuramiennej z dwoma źródłami światła, gdzie wyłącza się jedno ze źródeł w czasie mniejszego zapotrzebowania na światło.